Układ limfatyczny

Układ limfatyczny

 

Układ limfatyczny jest jednym z naturalnych mechanizmów obronnych organizmu przed zakażeniami i chorobami.

Układ limfatyczny składa się z:
• naczyń limfatycznych,
• węzłów limfatycznych,
• limfocytów (komórki krwi, które zwalczają infekcje),
• tkanki limfatycznej,
• narządów limfatycznych.

Naczynia limfatyczne przypominają drobne naczynia krwionośne. Tworzą one sieć, dzięki której limfa dociera do wszystkich zakątków organizmu. Limfa obmywa komórki i tkanki. Naczynia limfatyczne odprowadzają limfę z tkanek do krwiobiegu.

Wzdłuż sieci naczyń limfatycznych występują skupiska niewielkich narządów w kształcie ziaren fasoli, zwanych węzłami limfatycznymi. Limfa zbiera substancje szkodliwe dla organizmu, a w węzłach limfatycznych substancje te podlegają filtracji. Główne skupiska węzłów chłonnych znajdują się na szyi, pod pachami, w klatce piersiowej, w obszarze brzucha i pachwin.

tl_files/Dla_pacjentow/Macmillan/Szpiczak plazmocytowy - pliki tekstowe/Lymphaticsystem_2010_a - Kopia robocza.gif

Rysunek. Układ limfatyczny

W węzłach limfatycznych występują krwinki białe zwane limfocytami. Kiedy limfa przepływa przez węzły limfatyczne limfocyty walczą z infekcją i uniemożliwiają dalsze jej rozprzestrzenianie. W trakcie tej walki węzły powiększają się i stają bolesne. Dobrym przykładem są powiększone, bolesne węzły chłonne na szyi towarzyszące infekcji gardła.

Limfocyty występują głównie w węzłach chłonnych, ale także krążą we krwi i limfie. Występują dwie główne odmiany limfocytów: limfocyty B-komórkowe i limfocyty T-komórkowe.

Tkanka limfatyczna to szczególny rodzaj tkanki, która bierze udział w zwalczaniu infekcji. Występuje w narządach limfatycznych, takich jak śledziona, szpik kostny, migdałki i grasica, ale również w innych narządach takich jak błona śluzowa żołądka i jelit, wokół oczu, w tarczycy oraz w jądrach.

Szpik kostny, gąbczasta substancja wewnątrz kości, jest również częścią układu limfatycznego. W szpiku kostnym wytwarzane są wszystkie komórki krwi, w tym limfocyty.


Ostatnia aktualizacja – 04.2012.
Następna aktualizacja – 2014.

 

® Macmillan Cancer Support [2010].
Niniejsza publikacja oparta jest na informacji opublikowanej na stronie www.macmillan.org.uk przez Macmillan Cancer Support, 89 Albert Embankment, London SE1 7UQ, United Kingdom. Macmillan nie ponosi odpowiedzialności za dokładność niniejszego tłumaczenia, ani za kontekst, w jakim treści te się ukazują. Pełną odpowiedzialność za tłumaczenie ponosi Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. Indiry Gandhi 14, Warszawa, Polska.