Szpiczak plazmocytowy/ mnogi

Po zakończeniu leczenia, lekarz najprawdopodobniej zaleci Państwu regularne wizyty kontrolne oraz prześwietlenia.
Jeśli mają Państwo jakieś problemy lub zauważyliście nowe objawy pomiędzy wizytami, lekarz powinien zostać o nich jak najszybciej poinformowany.
Wiele osób się denerwuje przed wizytami lekarskimi. Jest to zrozumiałe i pomóc wtedy może wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół lub organizacji wspierających.
Poniższy artykuł dotyczy życia po nowotworze, zawiera cenne rady, jak utrzymać zdrowie oraz dostosować się do życia po zakończonym leczeniu.


Rehabilitacja i powrót do zdrowia

Szpiczak wpływa na zdrowie człowieka wielorako. Może się okazać, że nastąpił szybki powrót do normalnego życia po leczeniu, ale nie powinni się Państwo martwić, gdy na początku coś nie wychodzi lub nie jesteście w stanie zrobić wszystkich rzeczy, wykonanie których, kiedyś nie stanowiło problemu.
Może minąć trochę czasu, zanim powrócą Państwo do codziennego życia, po pobycie w szpitalu lub długim okresie odpoczynku w domu.

Jeśli Państwa praca jest obciążająca fizycznie lub gdy chcecie wrócić do uprawiania sportu, radzimy zasięgnąć porady lekarza.

W razie potrzeby, podczas pobytu w szpitalu, fizjoterapeuci pomogą Państwu „stanąć na nogi”, okażą pomoc przy wykonywaniu wykonywaniu ćwiczeń rozciągających oraz w chodzeniu.

Terapeuci szpitalni pomogą Państwu także powrócić do wykonywania codziennych czynności w domu. Przyjdą do Państwa z wizytą, aby upewnić się, czy nie potrzebujecie specjalnych ułatwień, na przykład szyny pod prysznic czy podwyższonego siedziska.

Wielu szpitalnych pracowników środowiskowych jest przeszkolonych w doradztwie, więc mogą oni zaproponować cenną pomoc oraz praktyczne rady dla pacjenta oraz jego rodziny, zarówno w domu jak i w szpitalu.

Jeśli czują Państwo potrzebę rozmowy z pracownikiem środowiskowym, należy się zgłosić do lekarza lub starszej pielęgniarki, którzy zorganizują takie spotkanie.

 

Ostatnia aktualizacja – 12.2013 r.
Następna aktualizacja – 2015 r.

® Macmillan Cancer Support [2010].
Niniejsza publikacja oparta jest na informacji opublikowanej na stronie www.macmillan.org.uk przez Macmillan Cancer Support, 89 Albert Embankment, London SE1 7UQ, United Kingdom. Macmillan nie ponosi odpowiedzialności za dokładność niniejszego tłumaczenia, ani za kontekst, w jakim treści te się ukazują. Pełną odpowiedzialność za tłumaczenie ponosi Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. Indiry Gandhi 14, Warszawa, Polska.